Medicover Labor

    Medicover Diagnosztikai Központ

    Molekuláris allergiatesztek

    Allergia

    Allergiának hívjuk azt a folyamatot, amikor egy egyén szervezete túlzott reakcióval válaszol egyébként ártalmatlan anyagokkal szemben. Ilyen anyagok, más néven allergének, lehetnek többek között pollenek, ételek, porok, állati eredetű szőrök, gyógyszerek vagy fémek. Jellemzően duzzanatokkal, kiütéssel, ekcémával, orrfolyással, tüsszentéssel, súlyosabb esetben asztmával, különböző gyulladásokkal, extrém esetben pedig anafilaxiával együtt járó kórkép. Allergia leggyakrabban gyermekkorban alakul ki. Számos esetben ez felnőttkorra eltűnik, máskor viszont fennmarad idősebb korban is.

    Az allergia megfelelő diagnosztikája rendkívül fontos, ugyanakkor meglehetősen bonyolult. Számos tényező nehezíti a folyamatot (pl. pszeudoallergia, keresztallergia). Ezek félrediagnosztizáláshoz, emiatt hibás kezeléshez és végső soron az egészséget érintő problémákhoz vezethetnek. A molekuláris allergiavizsgálat célja ezeknek a nehézségeknek az áthidalása.

    Komponens alapú diagnosztika

    A molekuláris allergia alapját a molekuláris biológia fejlődése adja. Segítségével azonosítottak számos olyan komponenst, ami önállóan képes allergiás reakciók kiváltására. Ilyen komponensek speciális fehérjéi például ételeknek, rovarmérgeknek vagy növényeknek. Vagyis az „allergén” fogalma pontosodott például a földimogyoróról a földimogyoróban található rAra h2 fehérjére. Az így nyert ismertek rendkívüli mértékben képesek segíteni az allergia megfelelő diagnosztikáját.

    A molekuláris allergiavizsgálatok segítségével

    • könnyebben elkülöníthető a valódi allergia más szenzibilizációtól,
    • beazonosíthatóvá válnak a keresztreakciót okozó allergiák valódi allergénjei,
    • megbecsülhető az életet veszélyeztető anafilaxia kockázata és
    • a gyerekeknél felmerülő allergiák kinőhetősége, valamint
    • az allergia kezelése is jobban tervezhető, kivitelezhető.

    Molekuláris allergiavizsgálataink

    Molekuláris allergiavizsgálataink IgE antitestmennyiséget mérnek és lefedik a leggyakoribb problémát okozó allergéneket. Segítségükkel meghatározható a magas kockázatú komponensekre való allergia jelenléte. A magas kockázatú komponensek még sütés, főzés ellenére is képesek heves allergiás reakciók kialakítására, általában nem nőhetőek ki és az ilyen jellegű ételek fogyasztása nem ajánlott.

    Molekuláris allergiavizsgálatTartalmazza (pirossal a magas kockázatú komponens)Allergénkód
    Búzaglutén (gliadin)F79
    rTri a14F433
    DiórJug r1F441
    rJug r3F442
    FöldimogyorórAra h8F352
    rAra h1F422
    rAra h2F423
    rAra h3F424
    rAra h9F427
    GyümölcsBarack rPru p1F419
    Barack rPru p3F420
    Barack rPru p4F421
    Barack rPru p7F454
    Alma rMal d1F434
    Alma rMal d3F435
    KesudiórAna o3F443
    MacskanFel d2 szérum albuminE220
    rFel d4 lipocalinE228
    rFel d1E94
    Macska szőr és hámE1
    Méh és darázsDarázs méregI3
    MéhméregI1
    Lódarázs méregI75
    rApi m1 foszfolipáz A2I208
    rApi m2 hialuronidázI213
    rApi m10 icarapinI216
    rVes v5/Antigén 5I209
    rVes v1 foszfolipáz A1I211
    MogyorórCor a8F425
    rCor a1F428
    rCor a14F439
    rCor a9F440
    RákrPen a1 tropomyosinF351
    SzójarGly m4F353
    rGly m5F431
    rGly m6F432
    TejTehéntejF2
    Béta-laktoglobulin nBos d5F77
    Alfa-laktalbumin nBos d4F76
    KazeinF78
    Tej laktoferrinF334
    Tehéntej albumin nBos d6E204
    TojásnGal d1 ovomucoidF233
    nGal d2 ovoalbuminF232

    Mikor javasolt a vizsgálat?

    Amennyiben a 20 allergént magában foglaló nutritív allergiapanelnél felmerül a keresztallergia gyanúja, és szükséges az elsődleges allergén azonosítása, abban az esetben érdemes a vizsgálatot elvégezni. Ha például pozitív reakció jön ki almára, mogyoróra és sárgabarackra, ezek molekuláris vizsgálata segíthet meghatározni, hogy valóban ezek-e az elsődleges allergének, vagy a nyírfa keresztallergiájának megnyilvánulásai csupán.

    A szójaallergia felmerülésekor azonnal érdemes a molekuláris allergiát elvégezni.

    Tojással, barackkal és almával szembeni allergia esetén a vizsgálat segíthet a megfelelő étrend kialakításában. Méh- és darázscsípésre fennálló allergia esetén az allergia pontos megállapítása életmentő fontosságú lehet.

    A molekuláris allergiavizsgálat szűrésre nem alkalmas, első lépésként mindenképpen javasolt egy allergénspecifikus IgE teszt elvégzése.

    Mit mutat a kapott eredmény?

    A kapott eredmény megmutatja, hogy a vizsgált vérben mennyi IgE antitest található az egyes vizsgált allergénkomponensekkel szemben. A vizsgálat kiegészíti az allergénspecifikus IgE vizsgálatok (pl. nutritív allergia, inhalatív allergia, kombinált allergia) eredményeit. A kiértékelésében mindenképpen allergológusi segítség szükséges, aki nem csak az értelmezésben, de a további szükséges teendőkben is megfelelő iránymutatást tud adni.

    © 2023 Medicover Diagnosztikai Központ Zrt. | Minden jog fenntartva! | Adatkezelési tájékoztató